Przygotowanie do świąt wielkanocnych
18 marca 2015
Cochabamba
24 grudnia 2015

Bulo Bulo

Praca duszpasterska na misji

Nasza parafia ma za swoją patronkę Najświętszą Marię Pannę z Copacabany. Dlatego codziennie zbieramy się u stóp Matki Bożej i modlimy się za dzieci, młodzież i rodziny z naszej parafii. Misja bowiem zaczyna się od modlitwy. Pragnę też w kilku słowach podzielić sie kilkoma najważniejszymi wydarzeniami z naszej pracy misyjnej w Bulo Bulo.

Grupy parafialne

W każdą niedzielę przy naszym kościele, oprócz uroczystej Eucharystii, odbywają się spotkania formacyjne różnych grup parafialnych. Siostry prowadzą grupę misyjną dla młodzieży i dzieci.

Formacja ludzka i chrześcijańska oraz podejmowanie misji dzielenia się wiarą, jest celem spotkań grupy młodzieżowej. Oprócz troski o własny rozwój, młodzież z wielkim oddaniem i zaangażowaniem włącza się w różne inicjatywy parafialne. W tym roku przygotowali spotkanie dla młodzieży całej parafii z okazji Niedzieli Palmowej, włączyli się w przygotowanie liturgii Wielkiego Tygodnia, przeprowadzili różne konkursy oraz zawody sportowe dla młodzieży. Każde spotkanie przygotowywali bardzo kreatywnie, oddawali swój czas i talent, aby pomóc rówieśnikom przybliżyć się do Jezusa i Kościoła. I nic w zamian nie oczekiwali.

Grupa misyjna dzieci każdej niedzieli rozpoczyna swoje spotkanie koronką do Miłosierdzia Bożego, która jest ich ulubioną modlitwą. Formację religijną dzieci opieramy na opowiadaniach biblijnych. Dzieci uczą się rozumieć słowo Boże, dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz ubogacać się wzajemnie. Nie brakuje też śpiewu oraz zabaw, które w radosny sposób jednoczą wspólnotę. Również wspólnie z dziećmi zorganizowaliśmy zawody sportowe. Ich celem było zachęcenie innych do uczestniczenia w naszej grupie misyjnej, co było dobrą inicjatywą.

Odpust

Jak co roku, ważnym wydarzeniem był odpust parafialny, który trwał trzy dni. Świętowanie rozpoczęliśmy 6 sierpnia. Zwyczajem boliwijskim uroczystościom odpustowym towarzyszyły tańce regionalne na cześć Matki Bożej. Dzieci, młodzież i dorośli zorganizowali się w pięć licznych grup przedstawiających różne tańce boliwijskie. Każdego dnia tańczyli oni dla Matki Bożej, nosząc w swym sercu ważne intencje. Każdy tancerz ma jakąś intencję, w której ofiaruje cały trud i zmęczenie podczas tańca w tropikalnym upale, kurzu, na kamienistej drodze, w procesji. To nie jest takie proste, wymaga ofiary i zaparcia się siebie. Tańce były prezentowane przed Eucharystią. To taki znak, żeby ludzie się zgromadzili, znak rozpoczęcia ważnego świętowania. Potem wszyscy udawali się na celebrację eucharystyczną, by po niej znowu czcić Matkę Bożą tańcem i muzyką.

Spotkanie eucharystyczne

„Jezus, chleb na życie wieczne” to hasło eucharystycznego spotkania dla młodzieży z całego naszego dekanatu, które odbyło się w Bulo Bulo 5 września br. Ze wszystkich parafii z tropiku przybyło ponad 100 uczestników, przedstawicieli poszczególnych grup młodzieżowych. Były konferencje, śpiewy, adoracja, spowiedź i Eucharystia. Ponadto młodzież chętnie uczestniczyła w pracy w grupach, zabawach oraz wspólnym stole. Wszystko miało służyć wzrostowi miłości do Jezusa Eucharystycznego i radosnej wspólnoty wierzących. Podczas tego wydarzenia młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Komunia i bierzmowanie

We wrześniu 19 dzieci z Rio Blanco i 72 z Bulo Bulo przyjęło pierwszą Komunię świętą. Dzieci i młodzież po rocznym przygotowaniu katechetycznym doczekali się tego ważnego dla nich dnia, przyjęcia Jezusa do swojego serca. Potem z radością uczestniczyli w tzw. białym tygodniu. W miesiącach poprzedzających przyjęcie Komunii świętej, raz w miesiącu, w katechezach uczestniczyli również rodzice dzieci i młodzieży. Tym sposobem katechezą została objęta cała rodzina, co jest niezmiernie ważne w naszych misyjnych realiach.

Do sakramentu bierzmowania w październiku br. przystąpiły z naszej parafii 92 osoby, młodzież między 14 a 17 rokiem życia. Wielu z nich oprócz uczestniczenia w katechezie szukała wsparcia i zaciśnięcia więzi z Kościołem, będąc również w grupach parafialnych. Wielu z tych młodych ludzi szuka i pragnie prawdziwej więzi z Jezusem i to jest naszą radością.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają naszą misję modlitwą, cierpieniem i ofiarą. Dzięki Waszemu wsparciu Królestwo Boże rozszerza się i rośnie, Kościół staje się młody i żywy.