Cochabamba

Cochabamba to miasto w środkowej Boliwii położone w Andach na wysokości 2600 metrów n.p.m. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Boliwii z ok. 600 tys. mieszkańców.

Właśnie w tym mieście, w roku jubileuszowym, 8 XII 2000 r. nasze Zgromadzenie otworzyło dom formacyjny w dzielnicy Arocaqua, należącej do parafii Quintanilla, którą prowadzą oo. Franciszkanie Conv. Jest to dom nowicjatu, gdzie młode dziewczęta poznają życie zakonne i przygotowują się do złożenia ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa umiłowanemu nade wszystko Bogu. Siostry nowicjuszki uczęszczają do szkoły międzyzakonnej, gdzie mają lekcje z teologii. Pomagają też w pracy apostolskiej.

W 2005 roku na posesji został wybudowany dom pw św. Jozefa, przeznaczony do celów duszpasterskich. Tu odbywają się spotkania z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Tu przygotowujemy dzieci do I komunii świętej, młodzież do bierzmowania, prowadzimy też katechezy dla rodziców. W ciągu tygodnia przychodzą dzieci z trudnościami w nauce na indywidualne korepetycje, których udzielają im siostry nowicjuszki. Przy naszym Centrum Pastoralnym działają grupy młodzieży i dzieci z Milicji Niepokalanej.

W naszej dzielnicy jest bardzo dużo dzieci biednych i z rodzin wielodzietnych. Rodziny te odwiedzamy, a najbardziej potrzebujące dzieci kierujemy do rodzin adopcyjnych w ramach Dzieła Adopcji Serca. Dzięki temu dzieci otrzymują żywność, odzież, mogą się uczyć, bo są wyposażone w materiały szkolne.

Siostry odwiedzają też odległe górskie wioski, należące do naszej parafii. Są to: Pucara, Via Anima, Puntiti Chico.

Dla dziewcząt zainteresowanych życiem zakonnym organizujemy rekolekcje powołaniowe, natomiast dla wszystkich chętnych prowadzimy dni skupienia, które pomagają im w formacji chrześcijańskiej.

W naszym kościele parafialnym włączamy się w przygotowanie liturgii i robimy dekoracje na różne uroczystości.