Bierzmowanie w Guabira
8 grudnia 2019
Pielgrzymka do Matki Bożej z Cotoca (czyt. Kotoka)
11 grudnia 2019

Dajmy się zadziwić Dziecięciu. Rozważania na progu Adwentu – Rekolekcje w Otwocku

Bardzo dziękujemy za modlitwę i wszelkie oznaki wsparcia dla naszych otwockich rekolekcji. W miniony weekend gościłyśmy młodzież z Garwolina, łącznie dziewiętnastu uczestników. Rekolekcje upłynęły pod hasłem „Dajmy się zadziwić Dziecięciu. Rozważania na progu Adwentu.”

Na samym początku, w piątek wieczorem, weszliśmy w klimat rekolekcji poszukując sposobu na to, jak w dobie komercjalizacji Świąt dobrze przygotować się na wspomnienie niezwykłego, spektakularnego zdarzenia, kiedy Bóg, Władca Wszechświata, z tak wielkiej, że aż trudnej do ogarnięcia miłości do nas, przyjął nasze ułomne ludzkie ciało i narodził się w ubogiej stajni. Jak zadziwić się tym co nam tak bardzo spowszedniało. Jak pozwolić Mu na nowo narodzić się w naszym życiu i jak przyjąć Go w drugim człowieku, szczególnie tym, z którym nam w życiu „nie po drodze”.

Podczas wieczornej modlitwy złożyliśmy te nasze trudne relacje w pustym żłóbku, oczekując z nadzieją, że w miejscu naszych bolesnych doświadczeń narodzi się dla nas Zbawiciel. W sobotę od rana towarzyszył nam ks. Józef Grzywaczewski, który przedstawił nam w konferencji ciekawe spojrzenie na przedstawione w Piśmie Świętym zdarzenia związane z zadziwieniem, zatrwożeniem i zaskoczeniem faktem wcielenia Syna Bożego, w szczególności z perspektywy postaci św. Józefa. Ks. Józef służył nam także w konfesjonale (do Sakramentu Pokuty przystąpili prawie wszyscy uczestnicy!) i odprawił Mszę Świętą.

W drugiej części dnia, po krótkim wprowadzeniu, podczas pracy w grupach szukaliśmy naszych małych zwiastowań. Zastanawialiśmy się, jak odczytywać wolę Bożą w naszej codzienności, jak otwierać się na to, do czego Pan Bóg nas zaprasza i jak później realizować to w życiu. Na koniec dnia walczyliśmy zacięcie w konkursie biblijnym w formie quizu online. Na warsztat wzięliśmy 1. i 2. rozdział Ewangelii wg św. Łukasza. Emocji było co niemiara. Był też czas na tańce i zabawy andrzejkowe.

Dzień zakończyliśmy adoracją przy Ikonie Zwiastowania, rozważając tajemnicę Wcielenia i przyjmując Słowo Boże hojnie rozdawane przez samych Aniołów. Spotkanie zakończyliśmy niedzielną Eucharystią i śniadaniem. Bardzo dziękujemy otwockiej wspólnocie za gościnność, serce, oddanie i cierpliwość dla naszych szaleństw. Teraz z niecierpliwością czekamy na Boże Narodzenie. A kolejne rekolekcje już w lutym!