Rekolekcje muzyczno-teatralne w Tarnowie
26 lutego 2020
Rekolekcje dla kobiet ON-LINE „Ojciec czeka z miłością”
24 kwietnia 2020

Fitness na wsi

Jak ważne dla zdrowia są ruch i relacje przekonali się seniorzy, którzy uczestniczą od roku w realizacji programu „Nowe usługi DPS Kiełczewice” prowadzonym przez Zgromadzenie Sług Jezusa w Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach koło Lublina.

 

            „Nie sądziłam, że na starość spotka mnie coś tak wyjątkowego” – mówi Pani Henia. W oku kręci się łza i łamie się jej głos. Dodaje: „Mieszkam sama i możliwość przychodzenia na codzienne zajęcia w Domu Pomocy Społecznej to moje życie. Nabieram sił i nowych umiejętności. Starość gdzieś odsunęła się na bok”.

W ramach projektu „Nowe usługi DPS Kiełczewice” działa Klub Seniora,  gabinety rehabilitacyjne, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i organizowane są imprezy integracyjne dla dzieci z okolicznych szkół podstawowych, mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach i seniorów.

W codziennych zajęciach Klubu Seniora uczestniczy około 20 osób. Panie i jeden pan chętnie podejmują wyzwania artystyczne, których nigdy wcześniej nie wykonywali. Dotychczas ciężko pracowali w gospodarstwie rolnym, zajmowali się hodowlą zwierząt i uprawa roli. Wychowali dzieci, które rozjechały się po świecie i założyły swoje rodziny. Wiele spośród uczestniczek Klubu Seniora to wdowy. Nawet jeśli mieszkają blisko swoich dorosłych dzieci, to jednak bywają samotne. Pod kierunkiem terapeutek wykonują cudeńka artystyczne. Nauczyli się robić ozdoby metoda povertexu, decoupage, witrażową i scrabookingu. W plenerze powstawały olejne obrazy uwieczniające krajobraz,  po rzece popłynęły sobótkowe wianki w rytm śpiewanych ludowych przyśpiewek, na deskach sceny przywołane zostały zwyczaje związane z zakończeniem żniw i wiele innych niecodziennych wydarzeń było udziałem spracowanych kobiet, które „dostały drugie życie”.

Podczas spotkań nawiązały wiele nowych relacji, chociaż znały się „z widzenia”. Kiedyś razem chodziły do szkoły, a teraz dzieliły się historią swojego życia, często zadziwiająco bogatego i trudnego. Rozpiętość wieku uczestników Klubu Seniora jest dwupokoleniowa- są matki i córki. Do nich dołączają niepełnosprawne intelektualnie dziewczęta i kobiety z Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach, co naturalnie uwidacznia relacje babcia/dziadek-wnuczka.

Kolejną formą realizacji projektu „Nowe usługi DPS Kiełczewice” są zabiegi rehabilitacyjne. Seniorzy chętnie korzystają z zabiegów fizykalnych i kinezyterapii. Zabiegi wykonują niezwykle ciepli, cierpliwi i profesjonalni rehabilitanci. Seniorzy cenią sobie ich doświadczenie i umiejętności oraz bazę lokalowa i wyposażenie w sprzęt. Dla potrzeb rehabilitacji w październiku 2019 r.  oddany został do użytku wyremontowany budynek. Dużym zainteresowaniem cieszy się „Gimnastyka dla seniora” – cykl zajęć podczas których seniorzy zdobywają wiedzę i praktycznie poznają ćwiczenia podtrzymujące ich kondycje fizyczną. Na parterze odbywa się fitness  ciała a na piętrze fitness społeczny – w sali  widowiskowej odbywają się występy artystyczne.

Raz w miesiącu odbywa się duża integracyjna impreza. Był więc bal karnawałowy, andrzejki, sylwester. W październiku – ognisko, które połączyło seniorów, młodzież z Liceum  Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie i mieszkanki DPS. Podczas ferii zimowych i wakacji odbywały się zajęcia z udziałem dzieci szkolnych i przedszkolaków. Bywało ich na warsztatach niekiedy 50 osób w różnym wieku. Dużo pozytywnych wrażeń przyniosły wycieczki na Roztocze, do Częstochowy i na Święty Krzyż. Seniorzy włączyli się w prezentacje podczas przeglądów teatralnych, recytatorskich oraz zawodów sportowych. Ich nieoceniony wkład niezwykle smakował podczas Pikniku Rodzinnego w czerwcu 2019 r., gdy zajadaliśmy się tysiącem  smakowitych pierogów ulepionych przez seniorki.

Wystarczył jeden rok wspólnych zajęć, by seniorzy z różnych miejscowości zżyli się ze sobą jak jedna rodzina. Pierwsze doświadczenie bliskości nastąpiło podczas Wigilii i było to bardzo pozytywne doświadczenie, gdy z opłatkiem w ręku składaliśmy sobie życzenia.  Niezwykle dotkliwe było przerwanie tej bliskości 12 marca 2020 r. gdy na skutek rozprzestrzeniania się koronawirusa Klub Seniora musiał zawiesić swoją działalność. I wówczas pojawiły się w oczach uczestników łzy oraz lęk o poradzenie sobie z przeżywaniem trudnych dni w samotności.

Seniorzy nie zostali sami. Pracownicy dzwonią do nich, by utrzymać relację i dodać otuchy. Klub Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach daje możliwość twórczego przeżywania samotności w starości – uczy jak dbać o kondycję ciała i ducha. Taki swoisty fitness na wsi…