Краплина роси
2 lipca 2016
Wielkanoc 2020 – Marzenna Straszewicz
18 kwietnia 2020

Nowy tomik poezji Marii E. Szulikowskiej poświęcony Rodzinie Ulmów

RÓŻE NAD GROBEM

75 rocznica tragicznej śmierci Rodziny Ulmów

Różo królewski kwiecie Bożego ogrodu
w gąszczu pędów
w mnóstwie rozkwitłych kwiatów
śpią ci
co nagle odeszli na drugą stronę

Przywołane strofy prowadzą nas śladami ich autorki pani Marii Elżbiety Szulikowskiej na cmentarz parafialny w Markowej, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sług Bożych Rodziny Ulmów. Nad grobem tych „co nagle odeszli na drugą stronę” pani Maria zadziwiła się kwitnącymi tam różami, które – w jednej chwili modlitewnej – stały się dla niej natchnieniem, aby niezłomność markowskich Męczenników opisać wierszem w kolejnym tomiku i nadać mu tytuł „Róże nad grobem”. We wstępie do zbioru wierszy pisze m. in. „Grób to tylko miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie. Cisza i nadzieja otulają miejsce pochówku, miłość natomiast rozkwita jak kwiat róży, którą ktoś posadził obok”. Z kolei proboszcz z Markowej, ks. Roman Chowaniec swój komentarz do tegoż dzieła puentuje tak: „Każdy wiersz, każda strofa, to jakby przepiękna róża, jaką autorka składa na prostym grobie, który kryje w sobie najpiękniejszy kwiat markowskiej ziemi – Rodzinę Ulmów”. W takich opatrznościowych okolicznościach powstał oryginalnie piękny poetycki bukiet róż ku czci Rodziny Ulmów. Ze wzruszeniem czyta się wiersze, które wprost mówią o okrucieństwie niemieckich oprawców i o tragedii rozstrzelanych ludzi. Z pośród wielu poruszających utworów warto przywołać przynajmniej jeden („Lodowate”) w którym niewinne dzieci skarżą się, jak to z głębokiego snu, o świcie niemieccy oprawcy wyprowadzili je (ich) boso na „zmarzniętą ziemię” i swoją skargę konstatują słowami:

„nie wiem co było bardziej lodowate
ziemia pod stopami
czy serce niemieckiego żandarma
który zastrzelił … mojego tatę”

Z perspektywy czasu i wieczności, to męczeńska śmierć wydaje błogosławione owoce, a demoniczne bestialstwo ponosi hańbiącą klęskę. Autorka daje temu wyraz w ostatnim utworze „Orszak życia”, z mocno paschalnym przesłaniem. Niezwykle cenną fabułę wokół poezji zawartej w tomiku stanowią kolorowa „wkładka” – dokument dzieł wyrastających z błogosławionej krwi Męczenników oraz końcowy suplement „Wiktoria Ulma wśród Polek 100-lecia”.

Pani Marii Szulikowskiej należy pogratulować znakomitego pióra i kolejnego tomiku poezji o niezłomnej postawie Rodziny Ulmów (poprzedni jest zatytułowany „Kwiaty pamięci”, a jeszcze wcześniej wydana książka nosi tytuł „Markowskie Bociany”). Bogaty dorobek pisarski stanowi również znaczący przyczynek dla trwającego procesu beatyfikacyjnego markowskich Samarytan. Wielkie uznanie dla pani Marii należy się jeszcze i z tej racji, że „Róże nad grobem”, to coś więcej niż tylko zbiór wierszy o szlachetnej postawie Sprawiedliwych z Podkarpacia – to swego rodzaju zbiór pięknych modlitw do których zaprasza m. in. w utworze „Wejdź do Sadu Pamięci”.

Tomik jest godną polecenia lekturą, bo warto – razem z Autorką – stanąć nad grobem tych „co nagle odeszli na drugą stronę” i modlić się o beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów, a tym samym – jeśli taka jest wola Boża – prosić o potrzebne łaski przez ich wstawiennictwo.

ks. Tadeusz Biały

Ps. Tomik wierszy „Róże nad grobem” został wydany przez Drukarnię im. A Półtawskiego w Kielcach, na zlecenie parafii pw. św. Doroty w Markowej. Można go nabyć bezpośrednio u pani Marii Elżbiety Szulikowskiej lub w parafii – Markowa 1429, 37-120 MARKOWA, tel. 17/226 53 82; e-mail:parafiamarkowa@gmail.com;