Jubileusz w Kiełczewicach – 10.06.2018 r.
2 lipca 2018
Jubileusz na Teresińskiej w Warszawie
5 listopada 2018

O jubileuszowych obchodach w Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka

W końcu nadszedł dzień na który długo czekaliśmy. Dzień, w którym świętowaliśmy jubileusz 100 – lecia pobytu wspólnoty Sług Jezusa na warszawskich Sielcach oraz 25 – lecia Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka. Ósmego października było niezwykle uroczyście, śpiewnie, muzycznie i zarazem refleksyjnie.

Obchody zaczęły się w duchu modlitwy od Mszy świętej, której przewodniczył J. Ekscelencja ks. bp. Jan Piotrowski. Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii poświęcił ścienne malowidło, autorstwa Ksawerego Kowalskiego – absolwenta naszej Szkoły. Powstało ono specjalnie dla upamiętnienia ćwierćwiecza placówki. W żywych, przyciągających wzrok kolorach, przedstawia wielkich Świętych należących do rodziny franciszkańskiej: św. Franciszka, św. Pio, św. Klarę, św. Maksymiliana, bł. Honorata i św. Antoniego. Święci ukazani zostali na tle Asyżu. W homilii ks. Biskup nawiązał do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i podkreślił wkład wspólnoty Sług Jezusa w odbudowę wolnej ojczyzny.

Po Mszy świętej dla wyśmienitych gości czekała uczta artystyczna. W pierwszych rzędach obok ks. Biskupa J. Piotrowskiego zasiedli:

 • Barbara Latocha – Przełożona Generalna Zgromadzenia Sług Jezusa wraz z Zarządem oraz z siostrami okolicznych wspólnot,
 • Zbigniew Kras – delegat Pana Prezydenta oraz kapelan prezydenckiej kaplicy,
 • Ignacy Reich,
 • Grzegorz Filipiuk – pierwszy katecheta, wieloletni duszpasterz Szkoły, przewodnik duchowy pielgrzymek do Asyżu,
 • Terencjan Krawiec – obecny katecheta i duszpasterz,
 • Krzysztof Skolimowski – z-ca Burmistrza Dzielnicy Warszawa – Mokotów,
 • Barbara Hapońska – delegatka Wydziału Oświaty Dzielnicy Warszawa- Mokotów,
 • Agnieszka Woroniecka – Borowska – przedstawicielka Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
 • byli Dyrektorzy Szkoły: Maria Kosiorowska, Lucyna Michalik, Dorota Frąk i Marzena Trelka,
 • Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół,
 • osoby związane z budową Szkoły,
 • siostry ze wspólnoty Sług Jezusa przy ul. Teresińskiej,
 • rodzice, pracownicy i uczniowie Szkoły oraz inne osoby zaprzyjaźnione z naszą placówką.

Część artystyczną prowadzili konferansjerzy – nauczyciele szkoły: Pani Wicedyrektor Monika Kwiek i Pan Adam Kucharczyk. Jako pierwsza na scenę została zaproszona Pani Dyrektor Elżbieta Kordas, która uroczyście przywitała wszystkich gości i zaprosiła do obejrzenia inscenizacji o św. Franciszku przygotowanej na podstawie tekstów Romana Brandstaettera i Ewy Szelburg-Zarembiny. W przedstawienie zaangażowani byli: rodzice, uczniowie, nauczyciele, przyjaciele szkoły, instruktorzy tańca. Wszyscy aktorzy, muzycy i tancerze stworzyli niezwykłe widowisko, które oprócz walorów estetycznych, było przede wszystkim przeżyciem istnie duchowym. A jego przekaz o najważniejszych cnotach franciszkańskich: MĄDROŚCI, POKORZE, UBÓSTWIE, POSŁUSZEŃSTWIE, RADOŚCI z pewnością jeszcze długo będzie brzmiał w sercach widzów.

Następnie głos zabrali przybyli goście. Wielu z nich podkreślało, że w Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka panuje wyjątkowy klimat, a widowisko w zachwycający sposób ukazało wartości, jakim służy nasza placówka. Nie obyło się też bez wręczenia pamiątkowych plakiet, będących wyrazem wdzięczności i uznania dla osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju Szkoły oraz nadal pracujących na jej rzecz.

Po uczcie artystycznej wykonano pamiątkowe zdjęcie, a następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na ucztę podniebienia. Goście uczestniczyli również w „spacerze” po naszej szkole i odwiedzili specjalnie przygotowane na tę uroczystość sale bł. Honorata Koźmińskiego oraz współzałożycielki Zgromadzenia Sług Jezusa – Eleonory Motylowskiej.

W Księdze Pamiątkowej pozostało wiele wpisów ze słowami wdzięczności, uznania i serdecznymi życzeniami.

W tym szczególnym dniu uczniowie korzystali jeszcze z kilku innych atrakcji: kawiarenki, warsztatów ogrodniczych i przyrodniczych. Wykonali kolorowe karmniki dla ptaków z surowców wtórnych oraz posadzili kwiaty w donicach na szkolne korytarze. Następnie pod dużym, żółtym namiotem zjedli pyszny, odświętny obiad. Było wesoło oraz gwarnie od rozmów i śmiechu.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów Jubileuszu 25 – lecia naszej Szkoły, serdecznie dziękujemy. Ten dzień był wyjątkowy, gdyż zjednoczył wielu ludzi wokół ważnej idei – edukacji dla wartości chrześcijańskich.

Aneta Jęczmińska – nauczyciel szkoły

Gdzie wszyscy się gromadzą…,

czyli ciąg dalszy Jubileuszu…. niedziela, 14 października 2018r.

Tego dnia słońce świeciło wyjątkowo jasno, jakby chciało z nami przeżywać ten piękny, jubileuszowy dzień.

Świętować zaczęliśmy już od rana, kiedy to najmłodsze klasy miały uroczystą Mszę Świętą, a następnie wspaniale przygotowane (naturalnie z wielkim wysiłkiem i rezultatem zapierającym dech w piersiach) przedstawienie, na którym mogliśmy usłyszeć i zobaczyć jubileuszowy chór. Przedstawienie pokazało nam życie św. Franciszka w odniesieniu do współczesnego świata. Było naprawdę wspaniałe. Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy udali się na wspólny poczęstunek.

O godzinie 15:00 przyszła pora na świętowanie jubileuszu przez starszą część naszej franciszkańskiej wspólnoty – uczniów, absolwentów, nauczycieli niegdyś pracujących w naszej szkole. Oczywiście zaczęliśmy ten czas wspólną Mszą Świętą. Po niej udaliśmy się na szkolne boisko, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po nim, na sali gimnastycznej odbyła się część oficjalna i artystyczna: słowno-muzyczny wieczór wspomnień.
25 lat to spory szmat czasu. Wiele się wydarzyło, wielu ludzi przeszło przez mury naszej szkoły. Miło było wspominać, oglądać, słuchać śpiewów. Po części oficjalnej mogliśmy spotkać się przy wspólnym posiłku, zwiedzać szkołę, jednym słowem spędzić miło czas.

Ten dzień może i był długi, ale warto było na niego czekać.

Nie zapominajmy również, że jubileusz możemy świętować każdego dnia, wpisując się w historię Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka.

                                                                                                          Maria, uczennica kl. VIII