Karnawał
9 marca 2015
Bulo Bulo
24 grudnia 2015

Przygotowanie do świąt wielkanocnych

W Wielkim Poście w Cochabamba, w każdy piątek przeżywamy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Drogę krzyżową odprawiamy chodząc po różnych dzielnicach naszej parafii. Za przygotowanie stacji i rozważań i wytyczenie trasy jest odpowiedzialna inna grupa działająca w parafii: krąg biblijny, młodzież, Milicja Niepokalanej, dzieci i młodzież przygotowująca się do sakramentów. 14 rodzin przygotowuje mały ołtarz z odpowiednią stacją drogi krzyżowej. Jest to okazja do dania świadectwa wiary, ale też umożliwienie ludziom uczestniczenia w rozważaniach męki Pańskiej, zwłaszcza tym, którzy wracają późnym wieczorem z pracy i ze szkoły. Gdy wychodzimy na ulice spotkani wierni włączają się do modlitwy.

Pielęgnowaną tradycją jest post we wszystkie piątki Wielkiego Postu, ale zwyczajem jest również powstrzymywanie się od potraw mięsnych w Wielka Sobotę. Od Wielkiego Czwartku do Wielkiego Piątku, jest zwyczaj odwiedzenia 12 kościołów i modlitwy przy ciemnicy i grobie Pańskim. Kościoły w tym dniu są otwarte do północy. W tych dniach całe rodziny przychodzą na krótką modlitwę. W Wielki Piątek w Cochabamba jest też zwyczaj przygotowania 12 potraw, które nie zawierają czerwonego mięsa.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, przed pierwszą Mszą świętą jest procesja ulicami parafii z figurką Zmartwychwstałego Pana, nie jak w Polsce z Najświętszym Sakramentem.

Poza drogą krzyżową nie ma innych nabożeństw pasyjnych, do których tak jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.