Maryjna tonacja czasu

IMG_1649    Cóż powiedzieć, gdy maj odmienił ziemię, a ona pokazała całe bogactwo i piękno nowego życia! Zieleń, kwiaty, słońce, ptasie koncerty – to wszystko inaczej nastraja serce człowieka. Chce się żyć! Radość przypisana naturze majowej udziela się również człowiekowi, który podpatrując matkę ZIEMIĘ próbuje się z nią utożsamić w tej części, która jest piękna, nowa i jasna. Ale to jeszcze nie wszystko, bowiem nikt z nas nie zaspokoi swojego serca tylko pięknem zewnętrznego świata. Ono potrzebuje sensu, wizji sięgającej poza najpiękniejszy nawet horyzont wiosennego pejzażu. I tu jawi się problem innej natury, a właściwie pytanie: skąd wziąć to coś, co nada życiu perspektywę szczęścia trwalszego niż ulotność wiosennych chwil? Jest taki obraz! Jest taka postać! Jest wizja i realizm tak oczywisty, że tylko skłonić głowę wypada, i aktem niewzruszonej wiary potwierdzić PRAWDĘ…

Czytaj dalej

Setna rocznica śmierci bł. Honorata Koźmińskiego 1829 – 1916

 IMG_2929     Jak światło poranka tak pewne chwile w kalendarzu jaśnieją wyjątkowym blaskiem. Czas, niczym podręczny bagaż, kryje w sobie szczególne dobro i piękno, które wypełnia życie konkretnego człowieka. Najpiękniejsze jest to, że mimo upływu lat dobre dzieła trwają nadal, służą Bogu i ludziom, a także współcześnie znajdują naśladowców. Takim właśnie blaskiem dobra jaśnieje życie bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, założyciela 26 zgromadzeń zakonnych w celu odnowy moralnej Narodu. Według profetycznej wizji Błogosławionego, te ukryte zgromadzenia – na wzór życia Świętej Rodziny z Nazaretu – niczym ewangeliczny zaczyn miały przenikać w różne środowiska społeczne, by świadectwem życia dokonywać przemiany.

Czytaj dalej

Od początku z Bogiem – czyli Jubileusz 1050 Chrztu Polski

poznań 577 Gniezno        Badacze historii patrzą na przeszłość pod różnym kątem i w rozmaity sposób badają interesujące ich wątki. Do wykonania swej pracy muszą nieco poszperać w dokumentach, pooglądać zabytki, zbadać ruiny albo dla celów archeologicznych przekopać ziemię przesiewając uważnie każdą wydobyta piędź. W ten oto sposób powstaje zwarty obraz przeszłości, który z dumą można pokazać światu. Ale są jeszcze inne sposoby poznania przeszłości, nie mniej ważne i nośne. Należy do nich tradycja niesiona przez nurt pokoleń konkretnej ziemi oraz wartości, które przyjęli za swoje dziedzictwo.

Czytaj dalej

DSC_0006-crop-crop

Kilka słów o muzeum

            18 lutego 2006 roku Zgromadzenie obchodziło 150-lecie urodzin swej Założycielki  Matki Eleonory Motylowskiej. Przygotowując tę uroczystość ówczesna przełożona generalna dr Anna Jakubczyk rzuciła myśl utworzenia „izby pamięci” poświęconej Założycielce. Podjęte w tym kierunku prace szybko zmieniły zamiar  i „wymusiły” zorganizowanie Muzeum im. Matki Eleonory Motylowskiej. Zebrane pamiątki – same oryginalne przedmioty – prezentowane są w dwóch salach. W pierwszej umieszczone zostały rzeczy używane przez Matkę Motylowską.

Czytaj dalej

IMG_0439-crop02

W krainie baśni cd.

Kiedy drzwi pozostają zamknięte   

Droga była daleka i trudna. Trakt wiódł przez pustynię i góry, a pojazdem – skromny, pokorny, szary osiołek. Cóż, rozkaz to rozkaz! Cezar kazał, człowiek musi iść z miejsca swego zamieszkania do miejsca swego urodzenia, tylko po to, aby dać się zapisać. Władca chciał wiedzieć ilu ma poddanych. Historycznie, w dokumentach odnotowano, Józef z Nazaretu i brzemienna małżonka. Na teraz tyle mości Cezarze, resztę – jak wszyscy – będziesz musiał odgadnąć…

A Ty Betlejem Efrata najmniejsze jesteś spośród plemion judzkich. Z ciebie wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu… Mi 5 Tyle prorok Micheasz wskazujący Betlejem, tę ziemię, którą nawiedzi Pan. I cóż z tego, Ludu Wybrany, żeś tak pieczołowicie gromadził wszystkie Księgi Prawa, żeś spisywał Proroctwa? Właśnie wtedy, w czasie spisu ludności, szukający lokum – Józef, mąż sprawiedliwy, zastał wszystkie drzwi domów zamknięte.  Owszem były też pokoje gościnne, ale nie dla biednych podróżnych, a w dodatku Niewiasta była brzemienna. Obszedłeś więc miasto. Nie wiem czy były takie drzwi, do których byś nie zapukał? Może tak. Może nie. Musiało Ci być smutno. 

Czytaj dalej

Zdjęcie (2)

W krainie baśni

Najpustynniejsza pustynia

 

Dawno, dawno temu na krańcu świata istniała pustynia. Krajobraz tego skrawka ziemi był niesamowicie jednolity, tylko piasek i kamienie albo kamienie i piasek. Słońce paliło tam niemiłosiernie, nie było żadnej ochłody w cieniu ani żadnego napoju w pobliżu. Ktoś powiedział o tym skrawku ziemi, że jest to najpustynniejsza pustynia świata.

Pewnego dnia wylądował na niej czarodziej. Spodobała mu się ta ziemia i postanowił uczynić z niej swój raj. Czarodziej nie potrzebował do życia jedzenia i wody, nigdy nie mieszkał w domku czy w pałacu, wybierał sobie miejsca pustynne i obmyślał, jak może zagospodarować dla siebie nową ziemię. A że bywał już w wielu miejscach świata, gdzie urządzał swoje królestwa z wielkim rozmachem, więc tym razem postanowił zabawić się inaczej.

Czarodziej Kozub nie posiadał czarodziejskiej różdżki, nie miał żadnych atrybutów swej władzy prócz silnej woli, tak silnej, że gdy czegoś zapragnął, to tak długo czarował i czekał, aż mu się to spełniało. 

Czytaj dalej