Perły na trawie
14 września 2021
Rekolekcje dla kobiet na szlaku
2 maja 2022

90 lat później… Szlakiem ostatniej drogi Eleonory Motylowskiej

Dnia 18 stycznia 2022 roku minęła 90 rocznica śmierci Matki Eleonory Motylowskiej. Eleonora zmarła w Warszawie, w domu przy ul. Teresińskiej (dziś dzielnica Mokotów). Pogrzeb odbył się kilka dni później, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej, a Jej ciało spoczęło w grobowcu rodzinnym Motylowskich na Powązkach.

90 lat po tych wydarzeniach zrodził się pomysł, aby odbyć pielgrzymkę szlakiem ostatniej ziemskiej drogi Eleonory Motylowskiej. W niedzielne popołudnie, 23 stycznia,  rozpoczęłyśmy nasze pielgrzymowanie w domu przy ulicy Teresińskiej, modląc się między innymi przy figurze Matki Bożej, która „pamięta” czasy naszej Założycielki. Trasa pielgrzymki wiodła przez ul. Belwederską, Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, dokładnie tak, jak według wspomnień sióstr szedł kondukt pogrzebowy. Jak to na pielgrzymce bywa- była modlitwa wspólna i indywidualna, odcinki ciszy i miejsca szczególne, związane z początkami naszego Zgromadzenia, w których  modliłyśmy się za pierwsze siostry i osoby objęte naszym działaniem apostolskim. Zakończeniem pierwszego etapu pielgrzymki była modlitwa
w Katedrze Polowej przy ul. Długiej, przy grobie ks. abp Stanisława Galla, który był przyjacielem naszego Zgromadzenia.  To właśnie ks. abp Gall, przewidując dużą ilość osób na pogrzebie Eleonory Motylowskiej, zaproponował: „Taki pogrzeb, to nie na kaplicę. Wezmę Matkę do siebie, do kościoła NMP Królowej Polski. Tam się wszyscy pomieszczą.” Dzięki niemu pogrzeb Matki Eleonory odbył się w obecnej Katedrze Polowej.

Drugi etap drogi- z ul. Długiej aż na Powązki przeszłyśmy wyjątkowo szybko i do bram cmentarza dotarłyśmy wcześniej niż miałyśmy zaplanowane. Uwieńczeniem naszego pielgrzymowania była modlitwa przy grobie Matki Eleonory i pamiątkowe zdjęcie.
Po powrocie do domu zgodnie stwierdziłyśmy, że w następnym roku koniecznie trzeba tę pielgrzymkę powtórzyć.

 E K